Wielu właścicieli kotów zastanawia się, jak tak naprawdę wygląda świat oczami tych czworonożnych zwierząt. Na pewno świetnie radzą sobie w ciemnościach, ale to już wiedzą wszyscy. Jaka jest tego przyczyna i jakie jeszcze tajemnice skrywa koci wzrok? Sprawdź!
1. Koty nie widzą kolorów? Mit!
2. Jakie kolory widzą koty?
3. Wzrok w ciemności – jak widzi kot?
Właściciele tych pupili, ale nawet osoby, które nigdy kota nie miały, z pewnością zastanawiają się, jak to w końcu jest z kocim wzrokiem. Czy jest czarno-biały, jak sądzono? Czy faktycznie koty widzą w ciemności, jeśli tak to dlaczego? Zapraszamy do czytania!
Koty nie widzą kolorów? Mit
Przez lata uważano, że koty widzą świat w czarno-białych barwach. Jak to naukowcy, zdecydowali się sprawdzić to zagadnienie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Okazało się, że koty tak naprawdę widzą kolory i to niezależnie od rasy czworonoga. Założenie, że koty widzą czerń i biel było więc błędne. No dobrze, jakie kolory widzą więc koty?
Jakie kolory widzą koty?
Naukowcy doszli do wniosku, że obraz docierający do kociego mózgu jest jakby zmodyfikowany filtrem. Barwy, jakie widzą koty to żółć, zieleń i kolor niebieski. Oczywiście wraz z nieco innymi odcieniami tych barw. Jak więc widać, obraz nie jest pozbawiony kolorów. Co ciekawe, koty nie widzą koloru czerwonego. Nie jest to więc czerń i biel, a nieco inne odcienie tych trzech wymienionych wyżej kolorów. Jak się okazuje, oko kota może odczytać niewielką paletę barw. Jest to głównie spowodowane rozmieszczeniem, a także niewielką liczbą fotoreceptorów i czopków w gałce ocznej. To z kolei przyczynia się do lepszego widzenia w słabym oświetleniu, ale o tym za chwilę. Więcej informacji na temat tego, jak widzi kot znajdziesz pod wskazanym linkiem.
Wzrok w ciemności – jak widzi kot?
Należy tutaj obalić kolejny mit. W całkowitej ciemności koty widzą tyle, ile widzi człowiek – nic! Tym czworonogom wystarczy jednak bardzo niewielka ilość światła, aby uruchomić swoisty „tryb nocny”, który już daje różnicę w porównaniu do człowieka. Za wszystko odpowiedzialne są pręciki, których jest naprawdę sporo, szczególnie biorąc pod uwagę wzrok naszego gatunku. To te części oka o dość śmiesznej nazwie gwarantują kotu dobry wzrok w słabym oświetleniu. Są jednak odpowiedzialne za coś jeszcze, rejestrują ruch w otoczeniu – dlatego właśnie czworonogi lubią polować nocą, przy świetle księżyca. Potrafią świetnie wykorzystać każdy strumień światła!