Karma dla kota w zrównoważonej diecie

Karma dla kota w zrównoważonej diecie

Dla każdego domowego pupila dobrze zbilansowana dieta pozostaje źródłem dobrego samopoczucia, odporności na wirusy i bakterie, odpowiedniego rozwoju. Odpowiednia karma dla kota, np. zalecona przez weterynarza w związku z przebytymi chorobami i zabiegami, może okazać się również cennym źródłem składników pozwalających wspierać szybszą regenerację. Pewne mieszanki są idealnie dostosowane do wieku zwierzęcia, jak również jego rasy. Inne bowiem składniki będą drogocenne dla dorosłych kotów, inne dla kotów młodych. Na podstawie struktury i zawartości wody, karmy dla kotów możemy podzielić na 3 główne kategorie: sucha karma o dużych granulkach będzie idealna dla kociąt. Mokra karma o wysokiej wilgotności może natomiast być niezbędnym uzupełnieniem dla starszych kotów cierpiących na problemy z układem moczowym, jak również tych pupili, którzy wody piją w ciągu dnia za mało. Alternatywą pozostaje wybór karmy półwilgotnej. W świetle zróżnicowania pokarmu dla zwierząt domowych, jaki znajdziemy na rynku, kupując karmę dla kota, warto poznać tabelę składników odżywczych i zasięgnąć rady fachowców.

  • Karma dla kota jako element regulowania diety pupila
  • Sucha karma idealna dla kociąt, jak i dorosłych kotów
  • Mokra karma w dietach kotów z chorobami układu moczowego
  • Zachowanie zdrowej dla kota proporcji w doborze karm

Karma dla kota jako element regulowania diety pupila

Każdy, kto kocha swojego pupila, wie, że i bez wyraźnego wskazania weterynarza, powinniśmy dobrać odpowiednią karmę dla naszego kota. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które z pewnością przypadną czworonogowi do gustu – karma mokra z kawałkami świeżego mięsa w zalewie, paszteciki, wątróbki, gotowe zbilansowane dania z puszki, bezzbożowa karma na problemy z trawieniem. To tylko część propozycji. Jak sprawdzić, jaka będzie najlepsza karma dla danej rasy i wieku kota? Poza konsultacją weterynaryjną możemy zapoznać się ze specyfikacją konkretnego produktu, która wskaże nam, w jakie składniki odżywcze obfituje konkretny wariant karmy. Pamiętajmy, że najlepsze karmy doskonale regulują dietę pupila.

Sucha karma idealna dla kociąt, jak i dorosłych kotów

Sucha karma dla kota może być zarówno głównym elementem diety, jak i jej cyklicznym urozmaiceniem, jeżeli decydujemy się na co dzień podawać mu karmy o większej wilgotności. Dobra karma sucha, dzięki odpowiedniej strukturze granulków, w czasie gryzienia pozwala kotom oczyścić zęby. Co szczególnie istotny, gdy chodzi o kotki kilkumiesięczne.

Mokra karma w dietach kotów z chorobami układu moczowego

Dla kotów z problemami z oddawaniem moczu, jak również tych, które ponad wodę wybierają mleko, mokra karma będzie świetnym uzupełnieniem, jak i środkiem zaradczym na problemy zdrowotne czworonoga. Karmy wilgotne występują w wielu odmianach: pasztety, musy, kawałki mięsa w sosie, galaretki dla kotów. Większość z tych produktów zawiera aż 80% wody, co chroni drogi moczowe wielbicieli karm suchych.

Zachowanie zdrowej dla kota proporcji w doborze karm

Aby uchronić swojego kota przed niebezpiecznym działaniem nadmiaru jakiś substancji w organizmie, ale także przed ich wypłukaniem czy niedoborem, powinniśmy zdrowo bilansować dietę, korzystając zarówno z pożywienia suchego, jak i dań nasyconych płynami. Specjaliści skłaniają się ku 3-4 saszetkom karmy wilgotnej dziennie, gdzie 1 lub dwie możemy zastąpić porcją pokarmu suchego. Warto pamiętać, że nie ma uniwersalnej dawki pokarmu. Musimy dostosować ją zarówno do trybu dnia kota, jego ewentualnego podjadania przysmaków, a przede wszystkim – wagi.

Podsumowując, warto zadbać o zdrowie naszego pupila, poprzez dobór odpowiedniej karmy. Należy pamiętać, że dieta musi być zbilansowana i odpowiednio dobrana do potrzeb naszego kota. Gdy nie jesteśmy pewni jaki sposób żywienia będzie odpowiedni, warto skonsultować się z weterynarzem. 

Artykuł sponsorowany