Czy kota można szkolić tak samo jak psa?

Czy kota można szkolić tak samo jak psa?

Zarówno nauka sztuczek, jak i szkolenie z podstaw posłuszeństwa dość jednoznacznie większości z nas kojarzy się z wychowaniem psa. Niewiele jest osób, które są przekonane, że w taki sam sposób można szkolić także kota. Tymczasem można! Jesteś szczęśliwym opiekunem kota i zastanawiasz się, czy w ogóle warto podejmować temat? Sprawdź, co możesz zrobić i jak wiele dzięki temu zyskasz!

Szkolenie kota – czy jest sens?

Oczywiście, że jest sens. Każda aktywność z kotem, jeśli tylko stosujesz prawidłowe metody, przynosi moc korzyści zarówno Twojemu kotu, jak i Tobie. Dzięki temu spędzacie razem czas i tworzycie wspaniałą relację. Kot szybko dostrzeże, że może Ci zaufać, może czuć się przy Tobie bezpiecznie, bo okazujesz mu uwagę, wsparcie, nagradzasz za pożądane zachowania. Szkoląc kota, masz okazję lepiej go poznać, obserwować i analizować jego postępowanie, dostrzec jego wymagania, potrzeby, lęki i ograniczenia. Szkolenie kota ma też czysto praktyczną odsłonę. Dzięki niemu możesz wykształcić zachowania, które Cię interesują i jednocześnie wygasić te zachowania, które są problematyczne.

Czy rzeczywiście można osiągnąć efekty?

Jak najbardziej! Mówi się, że kot chadza własnymi ścieżkami, jest niezwykle niezależny, trudno go podporządkować, bo to wyjątkowo pewny siebie i uparty zwierzak. Owszem, kot jest uczniem wymagającym. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Wykazując empatię, będąc przewodnikiem łagodnym i konsekwentnym jednocześnie, możesz uzyskać imponujące efekty. Musisz poznać swojego kota i, niejednokrotnie metodą prób i błędów, odkryć, jaki sposób porozumiewania się z nim najbardziej mu odpowiada, na co najlepiej reaguje.

Czego można nauczyć kota?

Tak na dobrą sprawę ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia (i oczywiście możliwości fizyczne kota!). Poświęcając odrobinę czasu i angażując się, z łatwością nauczysz kota np. niewchodzenia na stół, chodzenia na smyczy, wchodzenia do transportera i spokojnego zachowania podczas jazdy samochodem, przychodzenia na zawołanie, spokojnego zachowania w czasie przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych, jak np. obcinanie pazurów, czyszczenie uszu etc. Są to bardzo przydatne umiejętności, dzięki którym życie z kotem będzie znacznie łatwiejsze i pozbawione nerwowych sytuacji. Rzecz jasna możesz nauczyć kota wszystkich „psich” sztuczek i komend, jak siadanie, warowanie, proszenie, podawanie łapy, aportowanie i wiele innych.

Jeśli zdecydujesz się na nagradzanie kota smakołykami w trakcie szkolenia, wybierz te, które cechują się wysoką jakością, jak przysmaki i karmy SPECIFIC™ będące bogatym źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3. To smaczna i zdrowa przekąska, wolna od sztucznych barwników i dodatków smakowych, którą pokocha każdy kot!