Decydując się na przyjęcie pod swój dach kota, trzeba mieć świadomość tego, że zwierzę to, podobnie jak większość innych, potrzebuje nie tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak jedzenie, spanie czy ochrona zdrowia, ale też zabawy. Koty są szczególnie ciekawskie, chętne do igraszek, a także, jako drapieżniki, mają wiele instynktów, które trzeba zaspokajać. Pomogą w tym odpowiednie zabawki.
Jakie zabawki dla kota wybrać?
Kot to zwierzę, które ma wiele instynktów – wykazuje nieprzepartą chęć polowania, gonienia, gryzienia i drapania. Szczególnie więc gdy chodzi o zwierzęta niewychodzące, które nie mają jak realizować swych instynktów i potrzeb w naturze, na przykład w postaci polowania, trzeba wybrać dla nich takie zabawki, które zapewnią im odpowiednią stymulację i będą zastępować bodźce, z jakimi zwierzę to styka się w naturze. Chodzi tu przede wszystkim o łowienie, a więc najczęściej wybieranymi zabawkami dla kotów są zwłaszcza różnego rodzaju myszy, najczęściej nakręcane. Kot nie łowi myszy z głodu (przynajmniej rzadko jest to powód), robi to dlatego, że tak mu każe instynkt, a zatem ważne jest, by zaspokajać go nawet w przypadku typowego domowego kanapowca, który w swym życiu nigdy nie widział żywej myszy.
Godne polecenia są też inne nakręcane zabawki, za którymi zwierzę może gonić czy też zawieszane na sznurkach bądź wędki do zarzucania, które pozwalają na swoistą kocią gimnastykę. Świetnym wyborem przy tym są zabawki z dzwoneczkami, które dodatkowo pobudzają kota do tego, by je łapał czy za nimi gonił.
Zabawki do drapania
Drapanie, mające na celu ostrzenie, ale też ścieranie pazurów, to inny, również silny instynkt kotów. Wielu właścicieli obcina swym pupilom pazurki, ale lepszym wyjściem będzie zakup drapaka, jak również zabawek do drapania. Są one dostępne w każdym dobrym sklepie zoologicznym np. w AnimalZoone. Nie tylko zaspokajają naturalną potrzebę drapania (i chronią przed tym zwłaszcza domowe meble), ale też pozwalają kotu miło spędzić czas, zapewniając dodatkową porcję zabawy. Niektóre drapaki zaś są też jednocześnie siedziskami i ulubionymi miejscami kotów do zabawy, chowania się, jak i drzemki czy wręcz snu.
Zabawki z kocimiętką
Szczególną propozycją są oferowane w wielu sklepach zoologicznych zabawki dla kotów z kocimiętką. Ziele to działa na koty pobudzająco, jest to dla nich swoista używka, gdyż ma woń podobną do tej, jak wydzielina kotek w czasie rui. Zabawki z dodatkiem kocimiętki sprawiają, że koty tym chętniej się nimi bawią, a także, pobudzone, mają więcej energii.
Dla gimnastyki
Warto też wybrać dla swego pupila takie zabawki, które zapewnią mu codzienną porcję ruchu. Koty domowe, zwłaszcza starsze, które są mniej ruchliwe, a także wykastrowane, mają skłonność do nadwagi. W jej ograniczeniu pomoże nie tylko podawanie specjalnej karmy, ale też ruch, który zresztą ma na zwierzę tak samo dobry wpływ jak na człowieka. Jak zapewnić kociakowi ruch? Pomogą w tym na przykład piłeczki, które, tocząc się, zapewniają moc świetnej zabawy, a przy tym kot nie potrzebuje towarzystwa, by się nimi bawić. Piłki dla kotów dostępne są w różnych wersjach – wykonane z materiałów tekstylnych z wypełnieniem lub z tworzywa sztucznego.
Sposób na nudę
Prócz wymienionych wyżej korzyści, zabawki dla kotów mają też tę ważną zaletę, że pozwalają zwierzęciu nie nudzić się w przypadku, gdy zostaje samo w domu bądź nikt z domowników nie może mu poświęcić czasu. Starsze koty w takich przypadkach zwykle ucinają sobie drzemkę, młodsze jednak nierzadko wówczas broją i kiedy nie dostarczy im się rozrywki, mogą narobić w domu sporych zniszczeń.