Co warto wiedzieć o nutrii

Co warto wiedzieć o nutrii

Jak wygląda i czym się charakteryzuje nutria? Czy nutrię można hodować w domu tak jak chomika czy szczura? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Jak wygląda nutria i czym się charakteryzuje?

Nutria amerykańska to zwierzęta z rodzaju gryzoni, którego środowiskiem naturalnym są tereny w Ameryce Południowej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji pojawiły się poprzez ingerencję ludzką. Nutria to gatunek ziemno-wodny, który bardzo łatwo przystosowuje się do panujących warunków. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, było to cenne zwierzę futerkowe wykorzystywane do produkcji futer szlachetnych, ale też pozyskiwano z nich mięso do wyrobu kabanosów. Do lat osiemdziesiątych dwudziestego pierwszego wieku nutrie żyły na wolności, dopiero w tych latach zaczęto uprawiać hodowle tych zwierzątek. Nutria to spory gryzoń gęstym futrze wyglądem przypominający szczura. Młode osobniki ważą około dwóch kilogramów, natomiast masa ciała dorosłej nutrii sięga do 9 kilo i mierzy około 40 – 65 centymetrów. Posiadają one spory charakterystyczny dla tego gatunku ogon, który mierzy 30 – 75 centymetrów. Nutria ma sporą głowę z małymi uszami i oczami. Posiada ona dobry słuch, ale słaby wzrok. Z pyska wystają dość duże siekacze nutrii, które mają wyraźny kolor pomarańczowy. Przednie kończyny z czterema palcami pozwalają nutrii bardzo dobrze chwytać. To właśnie przednie kończyny i wąsy wpływaj na bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Nutria ma również  dobrze rozwinięty zmysł powonienia, za pomocą którego wyszukuje jedzenie oraz rozpoznaje swoje młode. Tylne nogi nutrii składające się z czterech palców połączonych błoną umożliwiają nutrii pływanie w wodzie. Ich ciało pokryte jest ciemnobrązowym lub szafirowym futrem. W hodowli uzyskuje się trzy odmiany barw dominujących czyli: biała – niealbinotyczna, bursztynowo – złocista oraz czarna.Z kolei barwa albinotyczna zalicza się do odmiany recesywnej. Nutrie jako nieliczne ze zwierząt futerkowych rodzą się z okrywą włosową w kolorze brunatnym, która rośnie do szóstego tygodnia życia tego gryzonia. Nutrie rozmnażają się dwa razy do roku, gdzie w miocie rodzi się około 4 – 8 osobników. Młode nutrie rodzą się prawie sprawne, natomiast dojrzałość płciową osiągają w wieku 6-7 miesięcy. Matka posiada cztery do pięciu par sutek przesuniętych w stronę grzbietu, dzięki czemu może karmić swoje młode podczas pływania.

Czym żywią się nutrie i gdzie żyją?

Nutria Amerykańska to zwierzę, które żyje nad brzegami wód takich jak stawy czy jeziora, które porasta gęsta roślinność. Swoje gniazda buduje z trzciny. Nutria jest świetnym pływakiem i nurkiem, gdzie pod wodą może pozostać nawet do dziesięciu minut. Nutrie są zwierzętami roślinożernymi, dlatego żywią się tylko roślinnością najczęściej znajdującą się nad brzegami rzek i jezior. Chętnie zjadają pędy drzew i innych roślin, łodygi, korzenie oraz liście, ale także i korę z drzew. Jeżeli na swojej drodze spotka owoce lub rośliny uprawiane przez człowieka, to z całą pewnością nimi nie pogardzi. Czasami nutrie żywią się także małżami. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku hodowli nutrii, gdyż wtedy podawana jest karma oraz pasze przeznaczone dla tego typu zwierząt. Dla posiadaczy nutrii w warunkach domowych ofertę żywności dla tych zwierzątek posiada sklep zoologiczny online. To bardzo ważne, aby dostarczać tym zwierzątkom niezbędnego pokarmu, który dobrze je odżywi i wpłynie na ich zdrowie.

Czy w Polsce znajduje się hodowla nutrii?

Naturalne występowanie nutrii to Ameryka Południowa. Jednak z czasem zaczęto przywozić nutrie do hodowli do  Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji. W Polsce hodowle tego zwierzęcia zaczęły się od 1926 roku. Natomiast od 1960 w wyniku ucieczek nutrii z hodowli powstały dzikie populacje nutrii na wolności. Hodowla w Polsce stała się bardzo popularna na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, ponieważ właśnie wtedy z nutrii wytwarzano bardzo dużo skór zwłaszcza w województwach zachodnich i południowo – zachodnich. Z czasem jednak hodowli nutrii w Polsce ubywało i nie jest już to tak powszechne jak w tamtych latach, chociażby ze względu nieopłacalności. Ponad to aby posiadać hodowlę nutrii trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim należy zapewnić nutriom odpowiednie warunki mieszkaniowe czyli zbiornik wodny co najmniej 80 litrów na jedno zwierzę oraz przestronne i wytrzymałe klatki. Ponad to trzeba utrzymywać odpowiednią temperaturę w przedziale 15 do 25 stopni oraz ważne jest odpowiednie pożywienie, jednak  warto tu wspomnieć, że nutrie to zwierzątka nie posiadające wysokich wygórowań żywieniowych. Mimo to odpowiednio zbilansowana karma pozwoli na uzyskanie pięknej i idealnej sierści tych zwierzątek. Aby hodowla się rozrastała, to na jednego samca powinno przypadać od dwóch do czterech samic. Chociaż nie są to bardzo wymagające zwierzęta, to warto zapewnić im odpowiednie warunki hodowlane, które zdecydowanie wpłyną na udane rozmnażanie.