Kocimiętka dla kota – po co?

Kocimiętka dla kota – po co?

Już sama nazwa – kocimiętka – może wskazywać na uwielbienie, którym koty darzą tę roślinę. Większość zwierzaków jest podatnych na jej działanie, tylko nieliczne kocie osobniki pozostają obojętne. Największe oddziaływanie kocimiętka ma na koty w wieku rozrodczym. Uważa się, iż te rośliny zawierają koci feromon. Zwierzak, wyczuwszy kocimiętkę, zaczyna zachowywać się specyficznie – chwyta ją łapkami, tarza się w niej, liże, gryzie, często głośno przy tym mrucząc, a czasami nawet miaucząc.

Kocimiętka jest w pełni bezpieczna dla naszego pupila. Skutki jej działania są zazwyczaj krótkotrwałe – cały „proces” trwa około 10 minut, dopiero po kilku godzinach kot ponownie reaguje na obecność kocimiętki.

Aktualnie kocimiętka na rynku występuje pod wieloma postaciami. Jedną z nich jest spray marki Trixie:

Ten chętnie kupowany przez właścicieli kotów specyfik idealnie nadaje się do zachęcenia zwierzaka do korzystania z danej zabawki czy sprzętu oraz pobudzania do zabawy. Sprayem można spryskać np. drapak czy zabawkę kota, wzbudzając w ten sposób jego zainteresowanie danym przedmiotem.

Coraz bardziej popularne stają się także zabawki z kocimiętką. Przykładem może być pluszowa myszka wypełniona kocimiętką także marki Tixie:

Zabawka jest idealna nawet dla największego kociego leniucha. To właśnie zapach kocimiętki pobudza go do działania i zachęca do zabawy.