Jak nauczyć kota spać w legowisku

Jak nauczyć kota spać w legowisku

Każdy kot uwielbia ciepło i wylegiwanie się na wygodnym miejscu. Niestety, najczęściej do tego celu wybiera nasze łóżko. Potrafi przespać na nim cały dzień, a w nocy przychodzi mu ochota na głaskanie i zabawę. Często mimo, iż zwierzak posiada swoje własne legowisko i tak wybiera łóżko człowieka.

Co zrobić, gdy kot nie chce spać w legowisku? Nie ma jednej sprawdzonej zasady na to, by zachęcić pupila do spania w wyznaczonym dla niego miejscu. Najlepiej jak najwcześniej pokazywać kociakowi właściwe zastosowanie legowiska. Koty od małego uwielbiają zasypiać głaskane przez człowieka. Warto poświęcić chwilę czasu na uśpienie naszego pupila w legowisku. Zazwyczaj kot, który zaśnie w danym miejscu nie ma ochoty, by przenosić się gdziekolwiek indziej.

Inny sposobem, który doskonale sprawdza się także u starszych kotów, jest zachęcanie zwierzaka do korzystania z legowiska, poprzez umieszczanie w nim jego ulubionej zabawki czy jakiegoś przedmiotu. Niektóre koty uwielbiają zasypiać na poduszce czy pudełku po butach. Przez pewien okres należy wkładać do legowiska daną rzecz, a nie trzeba będzie zachęcać pupila do spania w odpowiednim miejscu. Po pewnym czasie należy usunąć przedmiot z legowiska, umieszczając go poza zasięgiem kota. Zwierzak, u którego  wyćwiczyliśmy dany nawyk, powinien pomimo zniknięcia jego ulubionej rzeczy, spać w miejscu wyznaczonym dla niego.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli legowisk, w różnych kształtach i wielkościach. Ciekawe typy można znaleźć tutaj: