Jak nauczyć kota drapaka

Jak nauczyć kota drapaka

Zapewne to pytanie zadaje sobie niejeden właściciel kota. Potrzeba ostrzenia sobie pazurków jest naturalnym odruchem naszego pupila. Nie da się oduczyć zwierzaka tej czynności. Kot od zawsze drapał, drapie i drapać będzie. Dlatego warto zainwestować w drapak, który idealnie sprawdzi się jako sprzęt do ostrzenia pazurków. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różnorodnych drapaków, które można znaleźć tutaj:

Aby nauczyć kota korzystania z drapaka, najlepiej zacząć naukę jak najwcześniej. Im mniejszy kociak, tym łatwiej wpoić mu odpowiednie zachowanie. U starszych zwierzaków trudniej jest skorygować wyrobione już nawyki.

Początkowo drapak najlepiej umieścić w pomieszczeniu, w którym nie ma żadnych interesujących, z punktu widzenia kota, przedmiotów do drapania. Pozwoli to na zainteresowanie zwierzaka zakupionym specjalnie dla niego sprzętem.

Gdy kot zrozumie przeznaczenie drapaka oraz będzie chętnie z niego korzystać, można przejść do kolejnego kroku, którym jest przestawienie sprzętu w pobliżu sofy lub fotela. W ten sposób zwierzak będzie miał „wybór”, a korzystanie przez niego z drapaka powinno być odpowiednio nagradzane i chwalone. Upewni to naszego pupila i zachęci do dalszego ostrzenia pazurków na przystosowanym dla niego sprzęcie.

Jednym z chętniej wybieranych drapaków jest ten model:

Jest on nie tylko miejscem przeznaczonym do drapania, lecz także zabawy i wypoczynku naszego pupila.